Warto wiedzieć

ndz., 12/09/2021

Nie tak dawno temu, w odległym a jednocześnie bardzo bliskim nam królestwie, które można zaobserwować wyłącznie pod mikroskopem, mieszkało sobie mnóstwo złych rodzin wirusów. Niektóre z nich wyglądały jak poskręcane robaczki albo bryłki z wypustkami, inne jak śmieszne, pstrokate pałeczki, a jeszcze kolejne przypominały pająki z geometrycznymi głowami. Zadaniem każdej rodziny było wywołać chorobę u ludzi, roślin lub zwierząt, im okropniejszą i złośliwszą tym lepiej.

pt., 03/09/2021

Debiut w przedszkolu to niełatwa sprawa! Malucha czekają poważne zmiany w życiu, często trudne do zaakceptowania. Jednak nie ulegajcie dziecku, nie zabierajcie do domu nawet wtedy, gdy błaga, płacze. Nie cofajcie raz podjętej decyzji. Takie sytuacje będą się powtarzały, a dziecko jest mądre i będzie wykorzystywać waszą słabość. Oczywiście ze szkodą dla was, ale i też dla niego.

wt., 15/06/2021

Dziecko do roli przedszkolaka powinno być przygotowywane stopniowo, nie róbmy wszystkiego na raz. Rozciągnijmy ten proces w czasie, aby mogło oswoić się z myślą o tym, że pójdzie do przedszkola. Rodzic nie może przebyć drogi rozwojowej za dziecko. Ono samo musi pokonywać kolejne etapy, a dorosły tylko je wspierać i wspomagać. Jak można ułatwić dziecku start w nowym miejscu, przełamać obawy i zachęcić je do wejścia w nowe środowisko?

wt., 15/06/2021

Pamiętaj, że nawet jeśli znajdziesz idealne przedszkole i dobrze przygotujesz dziecko, i tak Twój maluch ma prawo wyrażać sprzeciw i niezadowolenie – w końcu w jego życiu zaszła radykalna zmiana i potrzeba czasu, aby ją zaakceptował.

wt., 15/06/2021

Dziecko dojrzało do przedszkola, gdy:

• dobrze znosi nieobecność rodziców (zostaje pod opieką innych członków rodziny lub znajomych osób);

• z własnej inicjatywy oddala się od mamy, nie trzyma się jej kurczowo;

wt., 09/03/2021

Drogi rodzicu! Pewnie zastanawiasz się czy maluch sobie poradzi w przedszkolu. Zwłaszcza, że do tej pory był przy nim ktoś z rodziny lub zaufana opiekunka. Przedszkole to znakomita szkoła samodzielności, dobrze jest jednak przygotować do niej dziecko, by start był łatwiejszy.