Przyprowadzanie i odbieranie dzieci - procedura
- Opiekę nad dziećmi w drodze z domu do Przedszkola i z powrotem sprawują rodzice lub osoby upoważnione przez nich na piśmie, zapewniające dziecku pełne bezpieczeństwo.
- Upoważnienie powinno zawierać imię i nazwisko osoby upoważnionej, serię i nr jej dowodu osobistego. Upoważnienie musi być własnoręcznie podpisane przez rodziców lub prawnych opiekunów.
- Upoważnienie powinno być dostarczone osobiście przez rodziców (opiekunów prawnych) do nauczycielki z grupy i pozostać w dokumentacji Przedszkola.
- Upoważnienie takie jest skuteczne przez cały rok szkolny uczęszczania dziecka do Przedszkola. Może ono w każdej chwili zostać odwołane lub zmienione.
- Rodzice (opiekunowie prawni) mogą upoważnić określoną osobę do jednorazowego odebrania dziecka z Przedszkola. Takie upoważnienie powinno nastąpić poprzez udzielenie pełnomocnictwa w formie pisemnej.
- W szczególnych przypadkach dyrektor Przedszkola może wyrazić zgodę na odbiór dziecka przez osobę nieletnią na podstawie upoważnienia wydanego przez rodziców (prawnych opiekunów) dziecka.
- Upoważnienie do odbioru dziecka przez osobę nieletnią będzie respektowane przez Przedszkole tylko i wyłącznie wtedy, kiedy
- a)będzie podpisane przy dyrektorze placówki i w obecności co najmniej jeszcze 1 świadka lub będzie potwierdzone notarialnie.
- W przypadku wychowanków domów dziecka, dzieci powinny być przyprowadzane odbierane przez osoby upoważnione przez dyrektora domu dziecka.
- Osoba upoważniona przez rodzica (prawnego opiekuna) odbierająca dziecko z Przedszkola winna zapewniać mu pełne bezpieczeństwo, być pełnoletnia i sprawna fizycznie.
- Nauczyciel może odmówić wydania dziecka osobie upoważnionej do odbioru w przypadku, gdy:
- Stan osoby odbierającej dziecko będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa.
- Osoba odbierająca dziecko będzie pod wpływem alkoholu.
- O zaistniałej sytuacji (odmówieniu wydania dziecka) nauczyciel niezwłocznie informuje dyrektora oraz podejmuje wszelkie czynności w celu nawiązania kontaktu z rodzicami (prawnymi opiekunami) lub drugim rodzicem dziecka.
- Dziecko przyprowadzane jest do Przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów) i oddawane pod opiekę nauczycielowi w sali lub dyżurującej osobie w szatni
- Przyprowadzanie dziecka do przedszkola odbywa się w godz. 6.30.00 – 8.00.
- Nauczyciel Przedszkola nie ponosi odpowiedzialności za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dziecka nie przekazanego pod opiekę nauczyciela, pozostawionego przez rodziców na terenie Przedszkola np.: przed furtką, przed wejściem do budynku, w szatni, pozostawienie dziecka przed drzwiami sali zajęć itp.,
- Dla dobra innych dzieci i pracowników przedszkola zakazuje się przyprowadzanie do Przedszkola dzieci przeziębionych, z przewlekłym katarem, zapaleniem spojówek itp.
- Po przyprowadzeniu do przedszkola dziecka chorego nauczyciel ma prawo nie przyjąć dziecka w danym dniu do grupy. Rodzic zabiera dziecko do domu.
- Po dłuższej chorobie dziecka lekarz powinien wystawić zaświadczenie, że dziecko może wrócić do Przedszkola.
- Rodzice z chwilą pojawienia się w placówce i odebrania dziecka z grupy ponoszą za nie całkowitą odpowiedzialność.
- Momentem przejęcia opieki nad dzieckiem przy przyprowadzeniu go do placówki jest:
- moment przywitania się dziecka z nauczycielem.
- Przy odbieraniu dziecka z placówki momentem przejęcia opieki nad nim jest:
- moment przywitania się dziecka z rodzicem.
- W czasie pobytu dziecka w placówce poza godzinami pracy przedszkola odpowiadają za nie rodzice np. podczas zebrania, festynu itp.
- W przypadku odbierania dziecka z placu zabaw osoby odbierające dziecko zobowiązane są do osobistego poinformowania nauczycielki o zamiarze odebrania dziecka.
- Momentem przejęcia opieki nad dzieckiem przy przyprowadzeniu go do placówki jest:
- Dziecko należy odebrać z Przedszkola do godziny 17.00.
- W przypadku nie odebrania dziecka do godziny ustalonej nauczyciel powinien niezwłocznie powiadomić rodziców o zaistniałym fakcie oraz zapewnić opiekę dziecku do czasu przybycia rodziców (prawnych opiekunów),
- W przypadku, gdy pod wskazanym numerem telefonu nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców (prawnych opiekunów) nauczyciel oczekuje z dzieckiem w przedszkolu do godziny 18.00. Po upływie tego czasu nauczyciel powiadamia dyrektora placówki i najbliższy komisariat policji o niemożności skontaktowania się z rodzicami (prawnymi opiekunami).
- Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
- W kwestiach spornych dotyczących odebrania dziecka z Przedszkola przez osoby nie upoważnione, nauczyciel zobowiązany jest powiadomić rodzica i policję.