Tekst

Jest takie przedszkole, które w Winnym Grodzie było pierwsze. Mamy już 75 lat.

JEDYNKA - to sprawdzony przyjaciel każdego dziecka od ponad 75 lat.

Zielona Góra - 6 czerwca 1945 roku rozpoczął prace Zarząd Miejski, pierwszym Burmistrzem był Tadeusz Sobkowiak. Oświata zaczyna zajmować czołowe miejsce, szybko zaczyna rozwijać się szkolnictwo, powstaje Inspektorat Oświaty, otwarto trzy szkoły. Pierwsza przy Placu Słowiańskim, druga szkoła przy ul. Długiej i trzecia przy ul. Chopina.

W grudniu 1945 roku powstaje Państwowe Przedszkole nr 1 przy ul. Kasprowicza. Pierwszą kierowniczką Przedszkola była Pani Eugenia Stankiewicz. Po długich staraniach kierownictwa i Władz Oświatowych w październiku 1951 roku Przedszkole przenosi się do większego budynku przy ul. Sikorskiego 37.

Przedszkole nr 1 znajduje się w dawnej willi fabrykanckiej. Należała ona do rodziny Jancke, właścicieli zakładów włókienniczych Jancke&Co. przy obecnej ulicy Fabrycznej.

Budynek wolnostojący, duży jednopiętrowy- XIX willa, przed budynkiem piękna figura symbol ogrodnictwa z dużym bukietem róż; położony na małym wzniesieniu w zadrzewiony parku otoczonym zielenią i parkanem od strony fasady na terenie ogrodzonym i zabezpieczonym przed dostępem osób nieupoważnionych i zwierząt.

Z dniem 1 września 2022roku siedziba przedszkola będzie przeniesiona do budynku przy ul. Kingi 1 . Zmiana siedziby Miejskiego Przedszkola nr 1 podyktowana jest stworzeniem prawidłowych i nowoczesnych warunków realizacji zadań edukacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Pierwszą kierowniczką była – Eugenia Stankiewicz
Pierwszą wychowawczynią – Teresa Kulibera
Pierwszą kucharką – Emilia Zaremba

Kolejne kierownictwo w historii naszej placówki, chronologicznie:

• p. Jabłońska
  • Teresa Chodkiewicz, absolwentka PLWP