Jest takie przedszkole, które w Winnym Grodzie było pierwsze. Mamy już 70 lat.
Miejskie Przedszkole nr 1 znajduje się w willi – pałacyku przy ulicy Sikorskiego 37.
Z dokumentacji jaką posiadamy wynika, że willę zbudowano(1896) pod koniec XIX wieku na terenie parku, inicjatorem budowy był nauczyciel Ludwig Hetscher wraz z żoną Heleną z domu Witasch. Teren z ogrodem o powierzchni 14,61 ara, był ich własnością i kosztował 20.500 ówczesnych marek. Ewenementem w skali miasta jest posąg dziewczyny z różami ustawiony w ogrodzie przed fasadą. W latach 1918 – 1945 nowym właścicielem był kupiec Walter German.

Pierwszą kierowniczką była – Eugenia Stankiewicz
Pierwszą wychowawczynią – Teresa Kulibera
Pierwszą kucharką – Emilia Zaremba

Kolejne kierownictwo w historii naszej placówki, chronologicznie:

• p. Jabłońska
  • Teresa Chodkiewicz, absolwentka PLWP
  • Irena Krawczyk
  • Kazimiera Cwynar
  • 20.03.1989r do 30.09.2008r mgr Wanda Wrześniewska, najdłuższy staż pracy pedagogicznej, bo 30 letni
  • 1.10.2008r mgr Dorota Bogdanowicz